קרייה : תרגול והנחיות

לעורר את 10 הגופיםעמידות למחלותגמישות עמוד השדרההשדה המגנטינאבי קרייהבלוטת יותרת המוחחיזוק ההילה – סאט קרייה – קרייה לאיזון פראנה ואפאנה

הפירוש המילולי של המילה קרייה הוא 'פעולה מלאה' או פעולה שלמה' והיא מייצגת סידרה של תנוחות או תרגילים,  המשלבים דפוסי נשימה, נעילות (בהנדות), ונקודות ריכוז עם או בלי ליווי של מנטרה. לכל סדרת תרגילים כזו מטרה ספציפית.
תרגול רציף של קרייה יבוא לתוצאה מדויקת ואפקטיבית בשלושת הרבדים, גוף, נפש ורוח.
בקונדליני יוגה קיימות מאות אלפי קריות שונות, הקריות מכוונות לתוצאות ספציפיות כמו חיזוק המערכת החיסונית, פתיחת מרכז הלב, פעילות מעיים תקינה, פתיחת העין השלישית והאינטואיציה, שיפור תפקודי כבד, איזון המערכת האנדוקרינית, הגמשת עמוד השדרה ועוד רבות אחרות.
כל קרייה מייצרת שינויים נרחבים עבור המטרה שלשמה היא מתורגלת אך מעבר לאותה מטרה ספציפית התרגול ישפיע על כלל הרבדים השונים של קיומך. הן על המערכת הפיזית והן על המערכת האנרגטית (צ'אקרות ונאדיס)
תרגול קרייה מכין את המרחב הפנימי לחוויה של מדיטציה, ברמה הפיזית יאפשר התרגול חיזוק, פתיחה והגמשה של המפרקים והשרירים לשם יציבה וישיבה נוחה יותר, העבודה על הבלוטות השונות תשנה את מרכיבי הדם, והעבודה המנטאלית של ריכוז והתמקדות תוביל אותנו ליצירת מצב תודעה מדיטטיבי ובהיר.
מאחר שכל קרייה הינה תנועה שלמה, ועומדת בפני עצמה, יש לתרגל את הקרייה בדיוק כפי שהיא מובאת בכתבים, בדומה למס' טלפון, אם נשמיט את אחת הספרות או נשנה אותה פשוט לא נגיע אל היעד הרצוי.
על פי מסורת הקונדליני תרגול רציף של קרייה במשך 40 יום יביא לשינוי של הרגל, תרגול רציף במשך 90 יום יביא ליצירת הרגל חדש, תרגול רציף במשך 120 יום יאשר את ההרגל החדש. ואם תרצו לשלוט בהרגל ולהפוך למאסטרים יהיה עליכם לתרגל את הקרייה במשך 1000 יום, כל יום.
אגב, אם פספסתם יום אחד, צריך להתחיל את הספירה מהתחלה !
תרגול של קרייה הוא מסע, לגוף ולנפש, במהלך התרגול נוכל לשים לב לתחושות שונות בגוף ולדפוסי מחשבה המופיעים במיינד, יתכן שנמצא את עצמינו נדחקים אל גבולות ההכלה שלנו. הגישה במהלך התרגול צריכה להיות מדיטטיבית ורגועה ללא שיפוטיות וללא השוואתיות, יש לבצע את התנוחות על הצד הטוב ביותר במסגרת היכולת שלנו, אם נדרשת מנוחה לרגע ניתן לנוח ואז לחזור לתרגיל.
בסוף התרגול נדרשת הרפייה עמוקה על מנת לאפשר הטמעה של העבודה הרבה שנעשתה ועל מנת לתת לתת מודע להתנקות.
להנחיות נוספות לתרגול ראה פרק מדיטציה : תרגול והנחיות
הנה מספר דוגמאות לקריות המתורגלות בקונדליני יוגה:
קרייה לעורר את  10 הגופים  – Awakening to your 10 Bodies 
סדרה בסיסית ודינמית המעוררת אותנו אל כל גופינו השונים, גוף הנשמה, המיינד השלילי, החיובי והנייטרלי, הגוף הפיזי, קו קשת הגוף, גוף ההילה, הגוף הפראני, הגוף העדין והגוף הקורן. התעוררות הגופים מאפשרת לנו ליצור איזון בכל רובדי החיים.
קישור לדף הקרייה
קרייה לעמידות למחלות – Kriya for disease resistance
כדי להימנע מחולי וצינון החוזרים ונשנים עלינו לפתח מערכת עיכול טובה, מערכת הפרשות יעילה ומטבוליזם חזק, קרייה זו עוזרת לחזק את כל הגורמים הללו, נותנת לנו כוח פיזי ומסייעת בעמידות כנגד מחלות.
סידרה בסיסית לאנרגיה של עמוד השדרה – Basic spinal energy series 
נעורינו נקבעים על ידי גמישות עמוד השדרה, זרימת האנרגיה הפיזית, הרגשית והרוחנית שלנו תלויה בגמישותו של עמוד השדרה, סדרה זו מעוררת את כל החוליות של עמוד השדרה באופן שיטתי ונותנת לנו חיזוק אנרגטי. הקרייה מניעה את נוזלי עמוד השדרה ובכך תורמת לכושר ריכוז וזכרון מוגבר.
השדה המגנטי ומרכז הלב – Magnetic Field and Heart center
סדרה העובדת על תיקון מערכת העצבים על ידי גירוי של מרכז הלב, תחושות השמחה, החיבור וההרגשה החיובית תלויות באיזון השדה המגנטי המנטלי. ניתן לבנות את התרגול באיטיות ולהתחיל עם זמנים מקוצרים עד הגעה לזמני התרגול המלאים. (שימו לב לקצר את כל התרגילים בפרופורציה מלאה זה לזה).
נאבי קרייה – Nabi Kriya
הנאבי (נקודת הטבור) מהווה מרכז אנרגטי בעל חשיבות עליונה. סט תרגילים זה מתמקד בחיזוק הנאבי. התרגול יחזק את שרירי הבטן, את הליבה ואת הצ'אקרה השלישית המהווה את מרכז הכוח האנרגטי שלנו ומשויכת לכוח הרצון , יכולת הגשמה ואלמנט האש. התחילו עם 3-5 דקות לתרגילים הארוכים (את השאר יש לקצר בהתאמה).
קרייה לבלוטת יותרת המוח – Pituitary Gland Series
קרייה המפתחת את צ'אקרת העין השלישית, תורמת לאינטואיציה ולתחושת החיבור.


קרייה לחיזוק ההילה – Strengthening the Aura
תרגול מצוין למניעת מחלות ולחיזוק ההילה. הקרייה תעזור לבטל בעיות במערכת העיכול, תחזק את הזרועות ומחזקת את כח ההקרנה וההגנה של האישיות.

סאט קרייה – Sat Kriya
אחת הקריות הבסיסיות ביותר של קונדליני יוגה. יש האומרים שאם עליך לתרגל קרייה אחת בלבד זוהי הקרייה הנכונה לתרגול מאחר שהיא טומנת בחובה את כל יתרונות התרגול של קונדליני יוגה.
מהותה אחת היא, לעורר את אנרגיית הקונדליני.

קרייה לאיזון פראנה ואפאנה – Prana Apana Balance
סדרת תרגילים המאזנת את הקטבים המיוצגים על ידי השאיפה והנשיפה. מגבירה את יכולת הנשימה ומייצרת תחושת איזון ורוגע.