צ'אקרה רביעית – אנאהאטה

הצ'אקרה הרביעית – צ'אקרת הלב מייצגת את מרחב האהבה ללא תנאי, את המעבר מ"אני" ל"אנחנו", את החמלה, תחושת השייכות, הנייטרליות והקבלה. צ'אקרת הלב ממוקמת במרכז החזה על ערוץ האנרגיה המרכזי (Sushumna) שמקביל לעמוד השדרה. מיוצגת על ידי פרח לוטוס עם שנים עשר עלי כותרת.

צ'קרת הלב היא הצ'אקרה ששמשפיעה על האופן בו אנו מרגישים או לא מרגישים כחלק מהעולם, הן החיצוני והן הפנימי. האם אנחנו מרגישים בבית? שייכים? האם אנחנו תמיד זרים/נפרדים? מרשים לעצמינו לתת אהבה? מאפשרים לעצמנו להיות נאהבים? מקבלים את החיים באהבה או מתנגדים להם?
מדד הפתיחות והאמון שלנו בחיים מגיע ממרכז האנרגיה הזה.

משמעות המילה Anahata בסנסקריט היא זרם צליל אינסופי, שאינו נשבר לעולם, סמל לחוזק ולתחושת הזרימה בחיי אדם שפועל וחי מתוך חיבור אל צ'אקרת הלב, כאשר אנחנו קשובים ללב אנו חיים מתוך קבלה, מיינד נייטרלי ואינטואיטיבי ותפיסת חיינו מתגמשת ומתרחבת.
ההבנה של האחר והאמפטיה מתגברות על תחושת הריחוק והשיפוטיות, ויחד עם האהבה שגדלה כלפי חוץ גדלה גם האהבה והקבלה העצמית.

נסו להרגיש לרגע, הניחו את כף יד שמאל במרכז החזה, כף היד פונה אל הגוף, הניחו את כף יד ימין מעל יד כף יד שמאל, עצמו את העיניים לרגע והפנו את תושמת ליבכם אל מרכז החזה, אל המקום בו ניתן להרגיש את החום מכפות הידיים. התחילו לנשום נשימות איטיות ומלאות אל בית החזה, הרגישו את כפות הידיים נעות מעלה ומטה עם כל שאיפה ונשיפה. המשיכו במשך 1-3 דקות. תרגיל קצר וקליל היוצר חיבור מיידי חיבור למרכז הלב.

מיקום: מרכז בית החזה על ערוץ האנרגיה המרכזי במקביל לעמוד השדרה.
איברים מושפעים: לב, ריאות, בלוטת התימוס (Thymus), מערכת הדם, זרועות, כפות ידיים
צבע: ירוק
יסוד: אוויר
חוש: מגע, כפות ידיים, עור

כאשר הצ'אקרה מאוזנת – אור: חמלה, אדיבות, סלחנות, שירותיות, אהבה, אהבה עצמית, שמחה, אמפטיה, זיהוי של תכונות חיוביות באחר ובעצמינו, נייטרליות ואינטואיטיביות בקבלת החלטות, התעוררות למודעות רוחנית.
כאשר יש חוסר איזון – צל: צער, היאחזות, נפגעים בקלות, תלות באהבתם וחיבתם של האחרים, פחד משיפוטיות, פחד מדחייה, קשיות לב, בעיות בלב, בעיות בריאות ובלחץ הדם ובמערכת החיסונית.

 

תרגילי יוגה לחיזוק הצ'אקרה:

כל תרגילי הנשימה

משמיד האגו

אחיזת דוב

תנוחת הגמל

 

 

צ׳אקרת הלב