קונדליני יוגה וסיקיזם

יוגי בהג'ן היה המאסטר הראשון שלימד קונדליני יוגה וחלק את הידע העתיק והסודי בצורה פתוחה לכל המעונין, יוגי בהג'ן היה גם סיקי (שייך לדת הסיקית), לעיתים קרובות שילב יוגי בהג'ן בשיעוריו דוגמאות וסיפורים מההיסטוריה הסיקית. בנוסף נתן יוגי בהג'ן הסבר מעמיק על מה היא הדהרמה הסיקית בפרספקטיבה יוגית עמוקה.

הדהרמה הסיקית היא דרך החיים שהותוותה על ידי עשרת הגורואים של השושלת הסיקית והגורו האחת עשרה הסירי גורו גראנט סאהיב – ספר הכתבים הקדושים של הסיקים.
משמעות המילה סיקי (Sikh) היא אדם המחפש את יעודו (Seeker), עם דגש על שירותיות, ענווה ופתיחות לב לכל.

קונדליני יוגה היא ראג' יוגה (יוגה שהותאמה למלכים ולבעלי בתים ומשפחה) שהועברה והוחזקה על ידי הבית של גורו ראם דאס, הגורו הרביעי בשושלת הסיקית.
באבא סירי צ'אנד, בנו הבכור של גורו נאנאק – מייסד הדת הסיקית והראשון לשושלת, היה יוגי רב עוצמה שעל פי הסיפורים שמר על מראה צעיר כשל נער גם בגיל 160 המתקדם, תחת הדרכתו של באבא סירי צ'אנד, ראשי בתי ספר רבים של יוגה קדו בפני גורו ראם דאס ולמעשה איפשרו לחותם הידע של טכנולוגית קונדליני יוגה לעבור אל הדורות הבאים דרך בית זה. על פי יוגי בהג'ן גורו ראם דאס מחזיק בכתר המלכותי של הראג' יוגה ודרך גופו הקורן (Radiant) והעדין (Subtle) ממשיכה לעבור שושלת הזהב של הקונדליני יוגה.

קונדליני יוגה כראג' יוגה הובאה דרך הבית הרביעי של גורו ראם דאס ו'נצבעה' בתודעה הסיקית ובכמה מהערכים המאפיינים את הדת הסיקית. אין זה אומר שמי שלומד או מלמד קונדליני יוגה שייך לדת הסיקית. יחד עם זאת, השושלת אליה אתה משתייך, כמורה או כמתרגל, מכילה אותך ומחזיקה אותך.

הנה מספר ערכי ליבה השייכים לשושלת גורו ראם דאס:

בקונדליני יוגה המורה לא נהפך להיות "סאט גורו" (מורה אמת), המורה מוביל את תלמידו אל זהותו האינסופית של התלמיד ולא אל זהותו הסופית והאישיותית של המורה.

לימודי קונדליני יוגה אינם בגדר סוד, אלא פתוחים לכולם.

ההמלצה לתלמידי קונדליני יוגה היא להיות בעלי בתים ומשפחות ולא סגפנים או נזירים.

מתרגלים רבים של קונדליני יוגה קושרים את דרך חייהם עם הדת הסיקית אך אין הכוונה שכדי לתרגל או ללמד קונדליני יוגה עליך להפוך לסיקי.
יוגה אינה דת, היא אינה פילוסופיה. היא אינה תיאוריה. יוגה היא חוויה ישירה בה אתה חווה את עצמך ברובד הגוף, הנפש והרוח. בעידן הדלי כל הדלתות פתוחות לפניך וביכולתך לבחור כל דרך שתוביל אותך לאקסטזה ולהתעלות.