סדהנה: תרגול רוחני יומי

"הסדהנה הגבוהה ביותר היא כשנוכחותך מזכירה את האלוהות לאנשים. איזה קסם גדול ועוצמתי יותר יכול להתקיים כאשר נוכחותך בלבד יכולה לעורר את האלוהות בבני האדם ?" -יוגי בהג'ן

משמעות המילה סדהנה (Sadhana) היא תירגול רוחני יומי, הסדהנה היא צורה של משמעת עצמית המאפשרת לאדם להפוך לביטוי של האינסוף.
סדהנה היא המשמעת של המיינד ושל הגוף לשרת את הנשמה, הסדהנה משאירה את המיינד במצב בהיר ואת פעולותינו מדויקות.
יוגי בהג'ן הדגיש פעמים רבות את החשיבות שבתרגול עצמו, ידע נרחב נמצא בספרים וידע נרחב נמצא במיינד אך ההרהור באמת, גם אם קבוע,  מהוה את הצעד הראשון בלבד בדרך אל אותה אמת. המוטו של עידן הדלי, העידן החדש אליו אנו נכנסים, הוא, "אני יודע ולכן אני מאמין". נסיון אישי ומעשי נדרש כדי להטמיע את אותן אמיתויות רוחניות עתיקות. התרגול האישי היומי של יוגה, מדיטציה וכו' נקרא סדהנה.

הכנת מרחב לסדהנה:
למרחב בו אנו מתרגלים צריך להיות ריח נעים, זרימת אוויר טובה, טמפרטורה נוחה לא קרה מדי ולא חמה מדי, הנקודה בה אנו יושבים צריכה להיות מרופדת היטב בחומר אורגני או בשמיכת צמר עבה לשמש כבידוד בין השדה המגנטי של כדוה"א לבין השדה המגנטי האישי.
יש להמנע מרעשים והפרעות בזמן תרגול מדיטציה וסדהנה.

הכנת הגוף לסדהנה:
העירו עצמיכם בעדינות ובצעו את שגרת הבוקר, לאחר המקלחת הקרה התלבשו בבגדים נוחים, נקיים ומסודרים. לבן הוא הצבע המועדף לתרגול. אל תתרגלו באותם הבגדים שלבשתם בעת השינה, המיינד צריך להכיר בסדהנה כפעולה יחודית אשר אליה יש להתכונן במסירות. כדאי שתיהיה שמיכה או רדיד (shawl) שמלווה אתכם בכל התירגולים, הרדיד יספוג את הויברציות של הסדהנה ולבישתו תסייע למאמציכם.

מבנה הסדהנה:
על פי רוב מבנה הסדהנה קבוע ויורכב מתירגול פראניימה, מס' תרגילי חימום, קרייההרפייה עמוקה, ומדיטציה.
קרייה היא חלק חשוב בסדהנה, הגוף הפיזי חייב לתרגל כדי לשמור על זרימה מאוזנת וחזקה, להסיר מתחים וחסימות רגשיות, לעורר את המערכת ההורמונלית ואת בלוטות ההפרשה, למנוע מחלות ולתרום להתעוררות הקונדליני.
סדרת תרגילים מאומצת מעוררת את כח הרצון.
התרגול הפיזי בא כמקדים למדיטציה ולשירת מנטרה ומכין את תודעתינו לפעילות זו.

על פי הקונדליני יוגה אופנישד השעות הטובות ביותר לסדהנה, שעות הנקטר, הן שעתיים חצי לפני זריחת החמה.
הזמן המומלץ לתרגול הוא שעתיים וחצי. על פי חוק הקרמה אתה מקבל פי 10 יותר ממה שאתה נותן, ולכן אם נקדיש אנרגיה במהלך 1/10 מיומינו, כל יומינו יתמלא באנרגיה החוזרת אלינו.
בשעות הנקטר זוית השמש על פני כדוה"א היא המתאימה ביותר לתרגול מדיטציה, הפראנה נמצאת בשיא עצמתה והקצב הגוף בשעות אילו מתאים לתמיכה בטיהור הפיזי.
וכמובן, על פי רוב, שאר האנשים ישנים בשעות אילו ולכן לא תופרעו במהלך התרגול על ידי עיניני היום היום.

סדהנה ארדהנה ופרבהופאטי – Sadhana Aradhana Prabhupati
בתחילת הדרך צפוי לעלות קושי להתמיד בסדהנת הבוקר, אם נמשיך בתרגול רציף למשך תקופת זמן לא ידועה המשתנה בין אדם לאדם, יקבל תת המודע שלנו את המסר שאנו כנים, שמדיטציה היא בעדיפות עליונה ושבכל יום, ללא קשר לנסיבות, אנו מקדישים את זמנינו לעבודה פנימית.
התת מודע, שמנהל כ-60%% מההרגלים שלנו, יתחיל לתמוך בנו, הקימה לתירגול תהפוך לאוטומטית והרגל חדש יווצר בתוכינו.
בשלב הזה אין עוד קונפליקט או קושי בביצוע סדהנה, נשארת רק החיוביות שבתרגול, שלב זה נקרא ארדהנה –  Aradhana. כאשר שלב הארדהנה ניקה את התת מודע לחלוטין אנחנו מגיעים לשלב הבא, פרבהופאטי – Prabhupati, – "בן הזוג של אלוהים". זהו מצב של ניטרליות, ללא מוטיביציה להשגת דבר מן העולם הסופי, לא כסף, לא קריירה, אנחנו מפסיקים להיות מנווטים על ידי צרכים כאלה ואחרים. איננו קשורים לעבר, לרכוש, לתקוות, ולפיכך אנו חופשיים לפעול בכל רגע ממצב התודעה הגבוה ביותר שלנו.  שלב הפרבהופאטי מייצג את הפתיחות ואת החניכה אל התודעה הקוסמית.

סדהנה בקבוצה
תרגול סדהנה בקבוצה מפתח את ההכרה הקבוצתית.
כל אחד מהמשתתפים מגיע עם תדר אחר, שאריות מחלומות הלילה, דאגות ליום החדש, ציפיות שונות. בתום התרגול מתאזנים כל ההבדלים ונוצרת הרמוניה. שמחת האחד מאזנת את העצב של האחר. ואז אנרגית הקבוצה מתחילה לנוע כיחידה אחת על ידי אנרגית הסדהנה עצמה. ההילות מתמזגות ומייצרות הילה קבוצתית, הילה זו מסייעת למתרגל (Sadhaka)  לשבור את גבולות האגו האישי.
את השפעת  הסדהנה אנו חווים במהלך כל היום, יומינו הופך להיות בריא יותר, שמח יותר, שלם יותר.

"לעיתים כשאתה מתרגל סדהנה על בסיס יומי נדמה כי דבר אינו קורה. אבל אתה לא מתרגל סדהנה מתוך תאוות בצע, אתה מתרגל סדהנה כדי לכבוש את עצלנותך, את האגו, את טיפשותך. עם מהותה של המחויבות שלך. זה כל מה שסדהנה היא. איננו עושים אותה כדי לקבל משהו" – יוגי בהג'ן