מדיטציה: תרגול והנחיות

"תפילה מתרחשת כאשר המיינד מכוון לנקודה אחת בלבד והאדם מדבר עם האינסוף. מדיטציה מתרחשת כאשר המיינד נקי ופתוח לחלוטין והאינסוף מדבר אל האדם" יוגי בהג'ן
כדי להבין מהי מדיטציה עלינו להבין ראשית מהו המיינד, המיינד או השכל החושב ניתן לנו כדי לשרת את מהותינו ואת הכרתינו. רק מה, המיינד מתוך טבעו האוטומטי יצא משליטה והחל להצביע על עצמו כעל האמת במקום על התודעה שמניעה אותו. הכלי המרכזי של המיינד הוא המילים – אבני הבניין של כל מחשבותינו. ודרך כלי זה נפרשת בפנינו מציאות שלאו דווקא קשורה למציאות האמיתית, מציאות המסופרת לנו שוב ושוב על ידי אותו מיינד סורר.
כולנו מכירים את התחושה בה אנו הולכים בשביל, רגלינו נעות, נשימתינו אוטומטית, הדרך פרושה לפנינו במלוא יופיה, אך המיינד נמצא במקום ובזמן אחר, עסוק במחשבות כאילו ואחרות אשר מסיטות אותנו מהרגע הזה או בעצם מהחיים עצמם.
וכך יכול האדם להמשיך לנהל חיים כפולים. מצד אחד לחיות במציאות הפשוטה, של הרגע הזה, ומאידך לבלות את רב זמנו בנבכי המינד והמחשבה.
אם מחשבותינו היו אך ורק חיוביות ומענגות יתכן שלא היינו לעולם שומעים על רעיון המדיטציה.
אך מאחר שאין כך הוא הדבר, הנה כמה מילים על מדיטציה:

המדיטציה היא מדע, מדע המייצר מצב בו הגלים הפעילים של המיינד נרגעים ומפנים את מקומם לתדרים עדינים יותר המאפשרים את תפיסת המציאות כפי שהיא. בכל רגע ורגע מייצר המיינד אלפי מחשבות, חלקן נחשבות על ידינו וחלקן עוברות אל התת מודע ומשפיעות על חיינו מאותם מחוזות חשוכים,
תהליך המדיטציה מאפשר למחשבות לעבור דרכינו ולמיינד להתנקות ממצבור המחשבות המיותר ועל ידי כך לנקות גם את התת מודע. על פי יוגי בהג'ן המדיטציה אינה מה שעוצר את המינד, אלא מייצרת את כניעתו של המינד לנשמה ואת כניעת הנשמה לאמת. מדיטציה היא הרגע בו אתה מעדיף את המילה של האמת על פני המילה של האגו שלך.
המדיטציה הינה תהליך פשוט המאפשר למינד להכנע לרגע הזה כפי שהוא.
בתהליך זה אנו משתמשים במינד עצמו כדי להתרכז עבורינו, המינד חוזר לטבעו האמיתי ככלי שרת עבור התודעה ומוותר על תפקידו האשלייתי כשולט הבלעדי על התודעה, החיים וה"אני".
ניתן להמשיל את המציאות לשמיים בהירים, את המינד לעננים ואת המדיטציה לרוח שמפזרת את העננים ומאפשרת למציאות ההכרתית שתמיד היתה שם להחוות.
מדיטציה אם כך יכולה להיות כל פעילות אשר דרך הריכוז וההקדשה אליה משתנה מצב תודעתינו ואנחנו הופכים להיות נוכחים ומודעים. מחוברים לרגע הזה – כאן ועכשיו.
בקונדליני יוגה מגוון אדיר של מדיטציות המשלבות דפוסי נשימה שונים,  מודרה ,בהנדה ולעיתים מנטרה. מדיטציות להרגעה, לריפוי, לילדים, לזוגות, מדיטציות הליכה ומדיטציות בהייה.
הנה מספר דוגמאות למדיטציות המתורגלות בקונדליני יוגה:
מדיטציה לריפוי התמכרויות (Meditation for Healing addictions)
מדיטציה זו עוזרת לריפוי התמגכרויות פיזיות, רגשיות ומנטליות על ידי שילוב של פעולות שונות יחד עם מנטרה מאזנת המדיטציה את האיזורים במוח בהם נטועה ההתמכרות.
טרשולה קרייה – סערת הברקים של שיווה (Tershula)
מדיטציה עוצמתית זו מעוררת את אנרגיית הקונדליני לצורך ריפוי עצמי.
טובה לאיזון הפרעות מנטליות, פחדים ואישיות לא יציבה.
המדיטציה מעוררת ישירות את אנרגיית הקונדליני ומייצרת חום רב ולכן רצוי לתרגל מדיטציה זו בחדר קריר.
קירטאן קרייה (Kirtan Kriya)
מדיטציה זו משלבת שירת מנטרה בליווי מספר מודרות, מדיטציה קלה ונוחה המביאה לאיזון רגשי ושקט נפשי . המדיטציה עוברת דרך מחזוריות החיים ובנוסף מביאה איתה את היתרונות הספציפיים אשר משויכים לכל אחת מהמודרות.
להנחיות מפורטות
מדיטציית מאלה (Mala Meditation)
המדיטציה משלבת מנטרה עם שימוש ב'מאלה' – שרשרת הבנויה מ-27,54 או 108 חרוזים המושחלים על חוט משי. יתרונותיה רבים וכוללים שיפור במצב הבריאותי, חיוניות, העמקת החכמה והרחבת הסבלנות.
להנחיות מפורטות
מדיטציה לאיזון רגשי – שוניה אנטאר (Meditation for emotional Balance – Sunia Antar)
מדיטציה אפקטיבית במיוחד לנשים. מדיטציה זו מאזנת את רמת יסוד המיים בגופינו אל מול שאר היסודות ומייצרת דפוס נשימה איטי ומבוקר המרגיע כל סערה רגשית באשר היא.
לפני תירגול מדיטציה זו יש לשתות כוס מים.
להנחיות מפורטות
מדיטציית טראטקום – מדיטציית בהייה (Tratakum Meditation) 
קייצות שיטות רבות לתירגול מדיטציה זו, תוכלו לבהות באורו של נר, תוכלו לבהות באופק או בתמונה של גורו מואר. בסופו של דבר כל הדרכים מובילות אל אותו היעוד, חווית העצמי האינסופי בתוך העולם שסביבנו.
יש האומרים שהתנסות בחווית מדיטצייה זו היא בגדר חובה לכל תלמיד קונדליני יוגה.
להנחיות מפורטות
מדיטציה ליעילות ויכולת אירובית (Aerobic Capacity & Efficiency Meditation)
למדיטציה זו השפעה רבה על מערכת העצבים ועל בניית יכולת פיזית, מגדילה את יעילות ספיגת החמצן בריאות, מחזקת את שריר הלב, מסייעת לכליות, בלוטת האדרנל ולמערכת אברי המין.
להנחיות מפורטות
מדיטציית גונג (Gong Meditation)
התדרים של הגונג הם בעלי השפעה על הגוף ועל המרידאינים (נקודות אנרגיה), תדרים אילו משחררים אותנו מחסימות רגשיות ומזרם המחשבות הבלתי פוסק. כמו כן מדיטציה זו תעורר את מערכת הבלוטות , את זרימת הדם ותסייע בהפחתת מתחים.
להנחיות מפורטות