7 הצ'אקרות – מהי צ'אקרה

צ'אקרות הן מרכזי האנרגיה הראשיים בגופינו, משמעות המילה צ'אקרה בסנסקריט היא 'גלגל' או בפירושה ההינדי "גלגל של אנרגיה מסתחררת" , ושמה בא לתאר את צורתו הכדורית של מרכז האנרגיה ואת תנועת האנרגיה בתוכו.
מרכז אנרגיה הוא למעשה צומת של מס' ערוצי אנרגיה, ולפיכך מרכזי האנרגיה או הצ'אקרות הן מרכזי עיבוד לכמות גדולה של אנרגיה. המידע שעובר בערוצי האנרגיה (Nadis)  הוא מידע החיים, או בשמו היוגי, פראנה – אנרגיית החיים הויטלית. זרימת האנרגיה נעה במעלה ובמורד עמוד השדרה ומזינה את הצ'אקרות הממוקמות לאורכו. למעשה קיימים מרכזי אנרגיה (צ'אקרות) רבים בגוף, אנחנו ניגע בשבעת המרכזים הראשיים, 7 הצ'אקרות הממוקמות לאורך עמוד השדרה.

עם כל שאיפה שאנו לוקחים אנחנו מביאים אל גופינו לא רק מולקלות של חמצן אלא גם אנרגיית חיים – פראנה. הפראנה המכילה את מידע החיים של כל רגע ורגע עוברת דרך מרכזי האנרגיה הראשיים שלנו היושבים לאורך עמוד השדרה או ליתר דיוק לאורך הנאדי שושומנה – צינור העברת האנרגיה הראשי.
אנרגיית החיים הנושאת איתה מידע חיוני עוברת דרך כל הצ'קרות אשר מעבדות את המידע על פי תכונותיהן השונות. המידע המעובד המתקבל מכל צ'אקרה וצ'אקרה תורם באופן ישיר לחוויתנו ותפיסתינו את המציאות. הצ'קרות מעבדות מידע ומווסתות את זרימת האנרגיה בערוצים העדינים הפועלים במקביל למערכות הגוף.

הצ'קרות עצמן מקשרות למרכזי עצבים ובלוטות הורמנליות במערכת הביולוגית, הן במיקום והן בתכונות האנרגטיות. חסימות בזרימת האנרגיה בצ'קרות אשר יכולות להיווצר ממתח, עומס פיזי, רגשי או מנטלי, זכרונות ילדות, טראומה וכו' מביאות לחסימות בזרימת האנרגיה בגוף אשר עשויות לתת את אותותיהן הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. מחלות כרוניות, אי יציבות פיזית או נפשית וחוסר נוחות יכולים להיות חלק מהעובדה שמשהו במערכת האנרגטית חסום.

לכל צ'קרה יש תחום אחריות משלה ,הן לגבי תפקודים פיזיים בגוף והן לגבי מצב נפשי או תודעתי. הצ'אקרה החמישית למשל (ממוקמת במרכז הגרון ונקראית – ווישודהה)  אחראית על תפקוד בלוטת התריס, הגרון וצנורות הנשימה ברמה הפיזית וברמה הנפשית תקבע צ'אקרה זו את רמת יכולתו של האדם לדבר את האמת שלו, להביע את עצמו, את רמת הביישנות שלו, השיפוטיות העצמית והחיצונית  ויכולותיו התקשורתיות.

ניתן לחלק את הצ'אקרות על פי היסוד אותו מייצגת כל צ'אקרה, שלושת הצ'אקרות הראשונות  (מתחתית עמוד השדרה) יהיו שייכות לקבוצת החומר (אלמנט אדמה, מים ואש) הצ'אקרה הרביעית, צ'אקרת הלב, תהיה הגשר בין החומר לרוח (אלמנט אויר) ושלושת הצ'אקרות העליונות אינן מקושרות לאלמנטים ארציים ושייכות לקבוצת הרוח.

 

 

צ'אקרות