הנחיות לתרגול מדיטציה

ההנחיות מתיחסות לטכניקה הנקראית מדיטציה אך הן מתאימות גם לתרגול קרייה, פראניימה או כל שילוב תרגילים של קונדליני יוגה.
מרחב – כדאי לבחור מרחב שקט בו תוכלו להיות בטוחים שלא תופרעו, יש לבחור מרחב נקי, מסודר ויפה לעין, זו יכולה להיות נקודה מסוימת בחדרכם אותה אתם מקדישים לשם תרגול יומי, כדאי לשבת על כרית קטנה או על שמיכת צמר. למי שמתקשה לשבת על הרצפה, ניתן לשבת על כיסא.
זמן – שעת היום המועדפות לתרגול הן בין 04:00-07:00 בבוקר, או בין 16:00 ל-19:00 אחר הצהריים.
התכווננות – Tune In – לפני כל תרגול נתכוונן פנימה עם המנטרה הראשונית – Adi Mantra.
הכנה – תירגול פראניימה וקרייה כהכנה למדיטציה הינו חלק מרכזי בתרגול קונדליני יוגה, האיזון שמייצרים תרגילים אילו במערכת העצבים יחד עם היותם מעוררי אנרגיה תורמת להצלחת המדיטציה.
בתרגול נכון וכולל של קונדליני יוגה המדיטציה מהווה את השלמת התירגול ומקדישה את האנרגיות של המינד, הגוף והנשמה אל תודעת האמת ואל טבעם האמיתי.
תנוחה – גם אם הגב שעון על הקיר וגם אם אנו ישובים בכסא, בעת תרגול מדיטציה יש להקפיד על גב ישר לחלוטין כדי לאפשר לאנרגיה לזרום במעלה עמוד השדרה. יש להקפיד על נעילת גרון קלה במהלך כל התרגול.
לבוש – בגדים נקיים, קלים ונוחים, חלק מהמדיטציות בקונדליני יוגה דורשות כיסוי ראש, מטעמי שמירת אנרגיה והגנה ולא מטעמי דת. לבוש לבן מומלץ כדי לייצר את תחושת היחוד והחגיגיות של כל תירגול ותרגול.
בעת תירגול קונדליני נהוג לבודד את עצמינו מן האדמה על ידי שימוש בבד טבעי ועבה מתחתינו (בנוסף למזרן יוגה), וכן מן השמיים על ידי שימוש בכיסוי ראש או טורבן. בידוד זה יאפשר לנו ליצר אנרגיה אינטנסיבית בתוכינו ללא בריחה של האנגיה וכן יגן עלינו מפני הפרעות חיצוניות או פנימיות.
גישה – בעת תרגול מדיטציה יש לשמור על הנסיון להשאר בפנים, וזאת על ידי ריכוז והחזרת המיינד בכל פעם מחדש אל הנשימה, אל נקודת הריכוז, אל המנטרה או הטכניקה. המיינד אולי לעולם לא יפסיק את פעילותו אך על ידי הכוונתו פנימה תוכלו ליצור שקט פנימי, רגיעה ומצב שבו אין כל תנועה.
זמני תרגול
על פי מדע היוגה זמני תרגול שונים נדרשים על מנת ליצור את ההשפעות השונות שאמורה המדיטציה ליצור. על פי רוב מדיטציות יתורגלו בין 11 ל -31 דקות.
זמני תרגול ומוקדי השפעה
תרגול של 3 דקות – ישפיע על השדה האלקטרו מגנטי ועל זרימת הדם.
תרגול של 11 דקות – ישפיע על מערכת העצבים והבלוטות ההורמונליות.
תרגול של 22 דקות – יאזן את שלושת גופי המיינד (שלילי, חיובי, נייטרלי)
תרגול של 31 דקות – מאפשר לנשימה, לבלוטות ולריכוז להשפיע על כל תאי הגוף, על כל חמשת היסודות (Tatva) ועל כל הרבדים השונים של המיינד.
תרגול של 62 דקות – משנה את החומר האפור במוח ומנקה את התת מודע.
תרגול של שעתיים וחצי – משנה את הנפש ואת יחסיה עם הסביבה, ומחזיק את דפוסי התת מודע באינטגרציה עם המיינד האוניברסלי.
מדיטציה כתרגול יומי רציף –
כדי לחזק את ההשפעות של מדיטציה כלשהיא ניתן לתרגל אותה כתרגול יומי רציף – סדהנה, תרגול יומי של אותה המדיטציה יפתח הרגלים אשר יתמכו במהות וביעוד של המתרגל.
על פי המדע היוגי המיינד האנושי מתנהל במחזוריות, ניתן להשתמש במחזוריות זו על מנת לשנות דפוסים והרגלים ישנים רגשיים או מנטליים ולהחליפם בהרגלים בריאים ותומכים.
תרגול רציף של 40 יום – שינוי הרגל.
תרגול רציף של 90 יום –  אישור של ההרגל החדש.
תרגול רציף של 120 יום – אתה הופך להיות ההרגל החדש.
תרגול רציף של 1000 יום –  אתה הופך להיות המאסטר של ההרגל.
תרגול נכון של מדיטציה יגרום לתת מודע לשחרר דפוסים ישנים ומעכבים ובכך לשבור דפוסים ישנים ולהניח את הזרע לצמיחה של דפוסים חדשים. כדאי לתרגל מדיטציה בכל יום באותה השעה, וממולץ לנהל יומן יומי בו אתם מתארים את התנסותכם.